Bilsem Öğrenci Tanılama Süreci

Bilsem Öğrenci Tanılama Süreci
10 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 2.993 kez okundu.

Kimler Başvuru Yapabilir?

2017‐2018 eğitim öğretim yılında ilkokul 1, 2 ve 3. sınıfa devam edip genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen öğrencilerinden sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen öğrenciler başvuru yapabilecekler.

Başvuru Ücreti Var Mı?

Sınıf öğretmeni tarafından aday gösterilen öğrencinin velisi; uygulama ücreti olarak 50 TL’yi (elli Türk lirası) 13 Kasım 2017 ‐ 29 Kasım 2017 tarihleri arasında yatıracaklardır.

Öğrenci iki yetenek alanında aday gösterilse de ücret yine 50 TL olarak yatırılacaktır.

Uygulama ücreti yatırıldıktan sonra gözlem formları sınıf öğretmeni tarafından e‐okul sistemi üzerinden doldurulacaktır.

Genel Müdürlük tarafından tanılama takviminde belirtilen gözlem formlarının doldurulma süresi geçtikten sonra aday gösterme işlemi yapılmayacaktır.

Öğrenci bir önceki eğitim öğretim yılında bir yetenek alanından BİLSEM’e kayıt hakkı kazanmış ise bu yıl da başka bir yetenek alanından aday gösterilebilir.

Başvuru Ücretini Ödeme Yöntemleri

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankasından herhangi birine kurumsal tahsilat programı aracılığıyla yatırılabilir.

Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası ya da Halk Bankası ATM’lerinden, Vakıflar Bankası internet bankacılığı, Halkbank internet bankacılığı, Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden yatırabilir.

Vakıflar Bankası şubeleri üzerinden yatırılabilir.

Ayrıca, tüm banka kredi kartları ile https://odeme.meb.gov.tr/ internet adresinden ödeme yapılabilir. (Not: Ödeme ekranındaki yönlendirmeler dikkatlice okunarak takip edilmelidir.)

Hangi Yetenek Alanlarına Başvuru Yapılabilir

  • Genel Zihinsel Yetenek
  • Resim Yetenek
  • Müzik Yetenek

Aynı Anda Kaç Yetenek Alanında Başvuru Yapılabilir

Bir öğrenci en fazla iki yetenek alanından aday gösterilebilecektir.

Örneğin genel zihinsel ‐ resim, genel zihinsel ‐ müzik, resim ‐ müzik.

Öğrenci bir önceki eğitim öğretim yılında bir yetenek alanından BİLSEM’e kayıt hakkı kazanmış ise bu yıl da başka bir yetenek alanından aday gösterilebilir.

Gözlem Formlarının Doldurulma Tarihleri

Sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen ve uygulamaya giriş ücretleri yatırılan öğrencilerin gözlem formları 13 Kasım 2017 ‐ 29 Kasım 2017 tarihleri arasında e‐okul sistemi üzerinden doldurulacaktır.

Grup Tarama Uygulaması Ne Zaman Yapılacak?

06.01.2018 – 04.03.2018 tarihleri arasında hafta sonları 09.30, 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 saatlerinde günlük 5 oturum olacak şekilde yapılacaktır.

Gözlem Formlarında ve Yetenek Alanlarında Sonradan Değişiklik Yapılabilir mi?

Öğrencinin aday gösterildiği yetenek alanlarında bir değişiklik yapılması söz konusu ise gerekli düzeltmelerin 04 Aralık 2017 – 08 Aralık 2017 tarihleri arasında e-okul sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir.

Belirtilen tarihten sonra öğrencinin yetenek alanı ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Grup Taramama Uygulamasına Tüm Yetenek Alanları Girecek Mi?

Tablet bilgisayar üzerinden yapılacak grup tarama uygulamasına Genel Zihinsel Yetenek, Resim Yetenek ve Müzik Yetenek alanından başvuru yapan tüm öğrenciler katılacaktır.

Tüm yetenek alanları için ortak sorular sorulacaktır.

Grup tarama uygulamasına girmeyen öğrenciler bireysel değerlendirmeye alınmayacaktır.

Grup tarama uygulamasında öğrencilerin sınıf düzeylerine uygun sorular sorulacaktır.

Puanlar öğrencilerin doğru verdikleri cevaplar üzerinden hesaplanacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevaplara etki etmeyecektir.

Grup Tarama Uygulamasına Giriş Belgeleri Hangi Tarihte Yayınlanacak?

Grup tarama uygulamasına girecek öğrencilerin uygulamaya giriş belgeleri; 26 Aralık 2017- 05 Ocak 2018 tarihleri arasında e-okul sistemi üzerinden yayımlanacaktır.

Giriş Belgeleri öğrenci velilerine imza karşılığında verilerek veliler bilgilendirilecektir.

Grup Tarama Uygulamasının Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Grup tarama uygulama sonuçları 09 Mart 2018 tarihinden itibaren öğrenci kimlik numarası ile http://www.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilecektir.

Kimler Bireysel Değerlendirmeye Alınacaktır?

Genel Müdürlük tarafından yetenek alanlarına göre belirlenen puan barajını geçen öğrenciler yine yetenek alanlarına (genel zihinsel, resim, müzik) göre bireysel değerlendirmeye alınacaktır.

Bireysel Değerlendirme Ne Zaman Yapılacak?

Bireysel değerlendirmeler 02 Nisan 2018 – 08 Haziran 2018 tarih aralığında yapılacaktır.

Bireysel Değerlendirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacaktır?

Bilim ve sanat merkezlerine yerleştirme sonuçları, bireysel değerlendirmeler 20 Haziran 2018 tarihinde http://www.meb.gov.tr adresinden açıklanacaktır.

Bilsem Deneme Seti

Bilgisayar ortamında gerçek sınava uygun formatta hazırlanmış, süre ayarlı deneme talebinde bulunmak istiyorsanız Bizleri Arayın…

İletişim Numarası: 0553 059 1878

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git