2018 Yılı Bilsem Bireysel Değerlendirmede ASIS Kullanılacak mı?

2018 Yılı Bilsem Bireysel Değerlendirmede ASIS Kullanılacak mı?
24 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2.135 kez okundu.

Türkiye’nin İlk Yerli Zeka Testi “ASİS”

Asis Zeka Ölçeği, Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasındaki protokol ile bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında öğrenim gören 4-12 yaş aralığındaki özel yetenekli ve özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin bakanlığa bağlı rehberlik ve araştırma merkezlerinde tanılanmasında kullanılmak üzere geliştirilmişti.

Asis Zeka Ölçeği, 2017 yılında Bilsem Bireysel değerlendirme aşamasında ilkokul 1 ve 2. sınıf öğrencilerine uygulanmıştı.

Anadolu-Sak Zeka Ölçeği, genel zekayı ve genel zekayı oluşturan ana bileşenleri objektif olarak ölçen bireysel bir zeka ölçeğidir. Yedi alt testten oluşan ASİS, sekiz farklı performans profili vermektedir.

  • Genel Zekâ Endeksi
  • Sözel Potansiyel Endeksi
  • Görsel Potansiyel Endeksi
  • Bellek Kapasitesi Endeksi
  • Sözel IQ
  • Görsel IQ
  • Sözel Kısa Süreli Bellek Endeksi
  • Görsel Uzamsal İşleyen Bellek Endeksi

Yaş aralığı: 4-12
Uygulama türü: Bireysel
Uygulama süresi: 25-45 dak.
Puanlama süresi: 3 dak.

2017 Bilsem seçmelerinde kullanılan Asis zeka ölçeği 2018 bilsem seçmelerinde de kullanılacak mı? Bu sorunun net cevabı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmemekle birlikte 2017 – 2018 Eğitim öğretim yılı ikinci dönem başlarında RAM’lara gönderilen yazı, ASİS zeka ölçeğinin kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin önemli bilgiler içeriyor.

Milli Eğitim Bakanlığından Rehberlik Araştırma Merkezlerine gönderilen yazıda: “Asis zeka ölçeğinin 2018 Mart ayından itibaren özel gereksinimli öğrencilerin tanılanmasında kullanılabileceği” ifadesi yer almıştır.

Bu ifade ne anlama geliyor?  Meb, bilim sanat merkezlerine öğrenci seçimi için kullandığı zeka ölçeklerinin bakanlığın diğer birimlerinde başka bir amaç ile kullanımına izin vermemiştir. Asis zeka ölçeğinin rehberlik araştırma merkezlerinde kullanılmasına izin verilmesi, bu ölçeğin Bilsem bireysel değerlendirme aşamasında kullanılmayacağını gösteriyor.

2018 seçmelerinde hangi zeka ölçeğinin kullanılacağına ilişkin resmi bir açıklama yapılmamıştır. Asis zeka ölçeğinin dışında kullanılması muhtemel zeka ölçekleri şunlardır:

  • Kbit 2 (Kaufman Kısa Zekâ Testi)
  • WNV (Wechsler Zeka Testi)

Bilsem Deneme Seti Talebi

Bilgisayar ortamında gerçek sınava uygun formatta hazırlanmış, süre ayarlı deneme talebinde bulunmak istiyorsanız Bizleri Arayın…

İletişim Numarası: 0553 059 1878

Bilsem Özel Derslerimiz Başlamıştır

Ankara‘da bilsem sınavlarına yönelik olarak bireysel eğitimlere başladık. Eğitim için bizimle iletişime geçin.

İletişim Numarası: 0553 059 1878

BrainUpp Bilsem Sınavlarına Hazırlık Uygulaması

Uygulama ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Tıklayınız…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git