Bilsem Sınavlarında Hangi Zeka Testleri Kullanılıyor?

Bilsem Sınavlarında Hangi Zeka Testleri Kullanılıyor?
23 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 1.044 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığının, Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci seçimi için yaptığı Bilsem Sınavlarında bugüne kadar dört zeka testi kullanılmıştır. Bilindiği üzere Bilsem tanılama süreci iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, öğrenciler tablet bilgisayar üzerinden genel bir taramaya tabi tutuluyorlar. Bu aşamada MEB’in belirlediği baraj puanlarını geçen öğrenciler, ikinci aşama olan Bireysel Değerlendirmeye tabi tutuluyorlar.

Bireysel Değerlendirme aşamasında, genel yetenek alanında aday gösterilen öğrencilere zeka testi uygulanıyor. 2015 yılına kadar bilsem seçmelerinde uzun yıllarca WISC-R Zeka Testi uygulandı. WISC-R Zeka Testinin Türkiye norm çalışmaları doksanlı yıllarda olduğu için geçerlik-güvenirlik açısından sıkıntı oluşturuyordu. Bunun yanında WISC-R Zeka Testinin özel danışmanlık merkezlerinde bir çok kişi tarafından uygulanmasından dolayı güvenirliğini yitirmiştir.Yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı MEB, 2015 yılında bilsem seçmelerinde Türkiye uyarlaması yeni olan WNV Zeka Testini (Wechsler Nonverbal Scale of Ability) kullanmaya başlamıştır. Tüm sınıf düzeylerinde WNV Zeka Testi kullanılmıştır.

2016 yılında, Bilsem Bireysel Değerlendirme aşamasında yine Türkiye uyarlaması yeni olan KBit-2 (Kaufman Kısa Zekâ Testi) ilk kez uygulanmaya başlamıştır. İlkokul 1. sınıf ve 2. sınıflara Kbit-2 Zeka Testi; ilkokul 3. sınıf ve 4.sınıflara ise WNV Zeka Testini (Wechsler Nonverbal Scale of Ability) uygulanmıştır.

2017 yılı Bilsem seçmelerinde bir ilk yaşanmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesinin iş birliğiyle ilk yerli zekâ ölçeği geliştirilmiştir. Anadolu-Sak Zeka Ölçeği kısa adıyla ASİS, 2017 yılı bireysel değerlendirme aşamasında ilkokul 1. sınıf ve 2. sınıflara uygulanmıştır. İlkokul 3. sınıflara ise WNV Zeka Testini (Wechsler Nonverbal Scale of Ability) uygulanmıştır.

2018 yılı Bilsem Bireysel Değerlendirme aşamasında ise ilkokul 1.sınıflara
ASİS ( Anadolu-Sak Zeka Ölçeği ); ilkokul 2.sınıf ve 3.sınıflara WNV Zeka Testini (Wechsler Nonverbal Scale of Ability) uygulanmıştır.

2019 yılına gelindiğinde, Bireysel Değerlendirme aşamasında hangi zeka testinin uygulanacağına ilişkin bir açıklama henüz gelmemiştir. Bilsem Bireysel Değerlendirmede kullanılmaya aday üç zeka testi bulunmaktadır. Bunlar:

  • ASİS ( Anadolu-Sak Zeka Ölçeği )
  • WNV Zeka Testini (Wechsler Nonverbal Scale of Ability)
  • KBit-2 (Kaufman Kısa Zekâ Testi)

Bilsem Hazırlık Seti

Bilsem Bireysel Değerlendirme aşaması yönelik olarak hazırlamış olduğumuz bilsem eğitim setine ulaşmak için bizimle iletişime geçin.

İletişim Numarası: 0553 059 1878

Facebook Hesaplarımız

Bilsem Rehberi Facebook Sayfamızı takip etmek için tıklayın…

Bilsem Sınavları Paylaşım Grubumuza katılmak için tıklayınız…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git