Bilsem Rehberi ...

Bilsem Sınavları

seo

Bilsem, Bilim ve Sanat Merkezlerinin kısa ismidir. Bilsem sınavı, ilkokul düzeyindeki öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Bu sınavlarda özel yetenekli öğrencileri seçilmektedir. Seçilen öğrenciler bu Bilsem Merkezlerinde eğitim görmektedir. Bu eğitimler okul eğitimlerini aksatmadan mevcut kapasitelerinin farkına varmalarını ve bunu daha geliştirmelerini sağlayan eğitimler içermektedir.

Bilsem Sınavları 2 aşamalıdır. 

  1. Grup Tarama
  2. Bireysel Değerlendirme

Grup Tarama

Grup Tarama Sınavı ülke genelinde ilkokul düzeyinde bütün öğrencilerin katılabileceği ilk aşama sınavdır. Bu sınavda öğrencileri bu platformda soruların soruların benzerleri sorulmaktadır. Bu sebepten dolayı bu platform ile eğitim alan öğrencilerin bu sınavı kazanması çok kolay bir hale gelmektedir. 

Bireysel Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme sınavı ise grup tarama sınavını kazanan öğrencilerin girdiği belirli alanlarda yeteneklerinin test edildiği bir sınavdır. Bu sınavı kazan öğrenciler bilsem merkezlerinde eğitim almaya hak kazanırlar.

Bilsem Sınav tarihleri her yıl ortalama 11. ayın başı gibi yayınlanır. Bu yayınlanan tarihler yukarıdaki resimde belirtildiği gibi aşamalı şekilde ilerlemektedir.

Burada özellikle dikkat etmemiz gereken sınav başvuru tarihleri ve sınav tarihleridir.

Sınav Başvuruları sınıf öğretmenleri tarafından 25 kasım ile 06 aralık tarihleri arasında girilmesi gerekmektedir.

Grup tarama sınavı tarihi ise 04 ocak ile 19 nisan tarihleri arasında yapılacaktır.

Grup tarama sınavı sonuçları ise 22 nisan tarihinde açıklanmatadır.

Bilsem sınavlarının 2. aşaması olan Bireysel Değerlendirme Sınavları ise 01 haziran ile 28 ağustos tarihleri arasında yapılacaktır.

Bireysel Değerlendirme Sınavları sonuçları ise 04 eylül tarihinde açıklanacaktır.